Barclay Vicki Pedestal Lavatory
This is an oversized item. An additional $25.00 per piece will be calculated in shipping charges at checkout.
The popular Victorian pedestal is available in a diminutive size. It features a delicately sculptured backsplash, fluted column and a detailed soap dish.
- Basin Interior: 16 1/2" Width x 12 1/8" Depth
- Basin Depth: 7 1/4"
- Back of Basin to Center of Faucet: 2 1/2"
- Back of Basin to Center of Drain: 8"
- Mount Bolts Height: 31"
- Mount Holes Center to Center: 11"
- Faucet and Spout Holes: 1 1/4" (for the 4" center); 1 3/8" (for the 8" center)
Specifications
| Additional Dimensions | Flange: 1 3/4" |
| Depth | 18 7/8" |
| Brand | Barclay Products |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Width | 21 7/8" |
| Height | 35 1/2" |
| Material | Vitreous China |
| Unit of Measure | Each |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like